Ventolin Buhar Kullananların Yorumları- Ventolin Buhar Öksürüğe İyi Gelir mi?

Solunum yolu sorunlarında sık kullanılan bir yöntem olarak, Ventolin kullanımı etkili çözümlerin başında gelmektedir. Özellikle KOAH ve astım gibi sağlık sorunları için, sık reçete edilmektedir. Bunun yanında pek çok insan balgam söktürücü etkisi olup olmadığını merak edebilir. Öksürüğe iyi geldiği gözlemlenmekte fakat balgam söktürücü etkiye sahip olduğu gibi, duyumların da yanlış olduğunu söylemek mümkündür. Mukusu ve balgamı doğrudan etkiliyor diye bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır.

Ventolin, bronkodilatör şeklinde isimlendirilen ilaçlar sınıfında yer almaktadır. Bu ilaçlar solunum yollarındaki kasların gevşemesi üzerinde, etkiye sahiptir. Nefes yollarının gevşemesiyle birlikte, bu sorunu yaşayan insanlar rahatlıkla nefes alabilir duruma gelmektedir. Hem öksürme hem de bu hastalıkların neden olduğu nefes almada güçlük ve hırıltı sorunun çözümünde kullanılmaktadır. Nefes açma özelliği bulunmaktadır. Bu açıdan akciğerlerdeki hava yollarını açarak, daha kolay nefes alıp verme üzerinde etkilidir. Böyle değerlendirildiğinde daha kolay balgam atmak da mümkün hale gelmektedir.

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları
Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

Ventolin Nasıl Kullanılır?

Ventolin Nebül doktorun önerisine göre günde 4 kez kullanıldığında yeterli olacaktır. İnhaler formundaysa tavsiye edilen en fazla doz, gün içinde 8 inhalasyon şeklinde olabilmektedir. Bununla beraber daha sık kullanmaya ihtiyaç duyuluyorsa, astımın kötüleştiğini söylemek mümkündür. Yüksek dozda Ventolin, yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle doktorun bilgisi haricinde doz aşımına gitmemek, hayati önem taşımaktadır.

Reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilaç ya da takviye kullanılıyorsa, Ventolin kullanmadan önce mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Bu ilaç salbutamol içerdiğinden, özellikle astım ve kalp ritim bozukluğu ilaçlarıyla etkileşime girebilmektedir.

Alkolle tüketilmesiyle ilgili herhangi bir veriye henüz rastlanmamıştır. Genel olarak etkileşim riskinden kaynaklı alkolün reçeteli ilaçlarla karıştırılması tavsiye edilmez. Ventolin’in etkin maddesi salbutamol alerjisi olanların, bunu kullanması kesinlikle sağlığı tehlikeye atacaktır. Şu belirtiler Ventolin kullananlarda görülüyorsa, mutlaka doktora başvurulması gerekir;

  • Yüz, ağız, dil, dudaklar ve boğazda şişlik
  • Kaşıntılı döküntüler
  • Halsizlik
  • Baygınlık geçirme ya da baş dönmesi
İlgini çekebilir:  Degra Kullananların Yorumları 2023

Sıkça görülen etkiler şu şekildedir;

  • Baş ağrısı
  • Titreme
  • Taşikardi

Yaygın olmayan yan etkiler de şu şekildedir;

  • Çarpıntı
  • Kas krampları
  • Boğaz ve ağızda tahriş
Ventolin Buhar Kullananların Yorumları
Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

Ventolin Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

Ventolin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğunu belirtmek gereklidir. Önce hekim tarafından önerilen dozlarda kullanımına dikkat edilerek, bu yönde ilerlemek gereklidir. Bir yandan da Ventolin’in yan etkileri ve olası etkileşimleri konusunda gerçek bilgi sahibi olunması, en önemli faktördür. Ventolin’in çok kullanılması durumunda, kalp atışları düzensiz ve hızlı seyredebilmektedir.

Ventolin’in yan etkilerine gelindiğinde, kalp atışlarında hızlanma, vücutta titreme, baş ağrısı ve ağızda rahatsız edici tat gibi belirtiler görülmektedir. Bu yan etkilerle karşılaşıldığında, mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır. Öksürük ya da diğer sağlık problemleri var olduğunda, Ventolin kullanmadan önce mutlaka uzmana danışılması faydalı olacaktır.

Ventolin buharın öksürük üzerinde etkisi hala tartışılması söz konusuyken, bazıları bunu kullandıklarında ciddi şekilde öksürüklerinde azalma olduğunu dile getirmektedir. Bir yandan her vücut buhar cihazına farklı tepkiler gösterebilir.

Ventolin Şurup

Solunum yolu sıkıntısı çekenlerin kullandığı ilaçlardan biri de Ventolin şuruptur. Öksürük ve hırıltıyı keserek, rahat nefes almayı sağlamaktadır. Hem çocuklarda hem yetişkinlerde astım ilacı olarak kullanılan şurup formu, solunum sitemindeki tıkanıklığı açma yolunda etkilidir. Şuruptan en yüksek verimi alma noktasında, mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekir. Her gün aynı saatlerde alınması, özellikle hatırlamayı daha kolay hale getirecektir. Ne zaman bu şurubun alınabileceğini ve ne zaman hemen tıbbi desteğe başvurulabileceğini kullanmanın gerekliliğini öğrenmek zaruridir.

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları
Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

Ventolin Kullananların Yorumları

Hayatımın başaktörü. adeta kurtarıcı bir super hero. fazla kullanılması taşikardi yapar.

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

ben kullanıyorum doktor cok ciğerden öksürmediği sürece verme dedi ama oğlum icince kusuyor sevmiyor mecburen balkona cıkarıp dikkatini falan dağıtmaya calışıyorum ama cok iyi geliyor bize yan etkisini hiç görmedim

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

Ben oglumda öksürük duyunca 1 gün sabah aksam 1 tane makine ile veriyorum öksürüğü kesiliyor eger bunu yapmazsam daha ileriye gidiyor ve iğne olmak zorunda kalıyor

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

Biz alerji şurubunu hapsurmaya başlayınca başlıyorduk öksürüğü geçene kadar inflakort sabah akşam öksürük varsa ventolin fis fis 4 saat arayla 10 günü gecmeme si lazım ventolinin elhamdülillah atlattık geçmiş olsun herkese

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

çok karizma bir isme sahip olan ilaç. astım ilacıdır. kendisi ile uzun bir birlikteliğimiz vardır.

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

az önce ciğerlerim sıkışmışken ölmemi engelleyen nefes aldırıcıdır.

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları

her çantamda bir tane olan nefes açıcım canım cananım. onsuz zor bir hayat oluyor.

Ventolin Buhar Kullananların Yorumları
5/5 - (Kullanıcı Oyu)
Yorum yapın