Parol Kullananların Yorumları-Parol İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir mi?

Ülkemizde herkesin bildiği ilaçların en başında Parol gelmektedir. Hemen hemen her evde bulunan ilaçlardan biri olarak, ağrı kesici ve ateş düşürücülerin en fazla kullanılanları arasında ilk sıradadır. Adet ve migren sancılarında hemen başvurulan etkisi hızla görüldüğünden, çok fazla kullanılmaktadır. Bu ilacın haddinden çok fazla kullanılması, elbette önerilmemektedir. Ancak şikayetlerin artmasıyla birlikte, rahatlıkla bir tablet şeklinde başvurulabilmektedir.

Romatizma, eklem ve kas ağrılarında kullanılmak üzere, pek çok evin ecza dolabında yer etmektedir. Günde 1 veya 2 doz alınmasında, herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bununla beraber kesinlikle çift doz alınmamalıdır. Bazı ilaçlarda olduğu gibi kusma, bulantı ve ishal gibi yan etkilerin de görülmesi olasıdır. Genel itibariyle gün içinde alınırken ne kadar sorun olmasa da doktor kontrolü tavsiye edilmektedir.

Parol Kullananların Yorumları
Parol Kullananların Yorumları

Parol Tablet Nasıl Kullanılır?

Parol tablet, birçok ağrı türünün hafifletilmesinde veya yok edilmesinde, çok popüler bir ilaç olarak piyasada yer almaktadır. Parol tabletin etki gösterdiği sağlık sorunu çeşitleri şu şekilde ele alınabilir;

  • Baş ve migren ağrıları
  • Diş ağrıları
  • Kas ağrıları
  • Sinir ağrıları
  • Eklem ve kemik ağrıları
  • Bakteri enfeksiyonları
  • Darbe sonucu oluşan ağrılar
  • Soğuk algınlığı

Günlük hayatın rutininde çok sıklıkla kullanılan bu ilaç, çeşitli ağrılar ve diğer sorunlarda, 500 mg kullanıldığında sorun oluşturmamaktadır. İçeriğinde parasetamol olması nedeniyle, bazı insanların bu ilacı kullanması kısıtlanmaktadır. Parol kullanım sıklığı ve dozajı konusunda çok dikkat edilmesi, hayati risklerin oluşmasını önlemektedir.

Bazı enfeksiyonlara iyi geldiği deneyimlense de özellikle idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmesi gibi bir özelliğe sahip değildir. Diğer bir yandan bakteri öldürücü etkiye sahip olmasıyla, idrar yolu bakterilerinden kurtulma üzerinden etkisi olabilme ihtimali göz önünde bulundurulmaktadır. Düzenli kullanıldığında, bu yönde de tedavi edici etkisi gözlemlenebilmektedir. Enfeksiyon belirtilerine, bir şekilde yanıt verebilmektedir.

İlgini çekebilir:  Altın Otu Kullananlar Yorumları
Parol Kullananların Yorumları
Parol Kullananların Yorumları

Parol Tabletin Kullanım Şekli

Hafif ve orta şiddetteki ağrılar için, ideal ve çok ağır olmayan bir kullanıma sahiptir denebilir. Etkin maddesi parasetamol sayesinde vücut ısısı düşürülüp, ateşinin normal düzeye getirilmesi sağlanmaktadır. Vücuttaki bazı kimyasalların salınmasını durdurup, ağrıyı gidermektedir. Alındıktan sonra 15-30 dakika bir süre zarfından sonra etkisini gösteren ilaç, vücutta etkisini de 3-4 saat süre de belli etmektedir.

Her ilaçta olduğu bu ilacın kullanımı da doktor tavsiyesiyle olmalıdır. Aynı anda çift doz alındığında, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bunun yanında yalnızca ihtiyaç dahilinde kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Günde 1-2 doz alınması, ağrı ve ateş üzerinde etki yaratacaktır. 4-6 saat aralığında alınabilir. İlacın kullanılmasında doktor herhangi bir sorun görmediyse, yine uzmanın belirttiği şekilde devam edilebilir.

Genel olarak doktor kontrolünde alınması gereklidir. Dozajı, ağrının, ateşin ve hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte, hastanın sağlık durumuna ve yaşına bağlı olarak da değerlendirilmektedir. Yan etkileri dikkate alınarak da ilacın kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bu konuda da bilgi sahibi olmak, daha ciddi sağlık risklerini de önlemek için yadsınamaz bir öneme sahiptir demek tam yerinde olacaktır.

Parol Tablet Kaç Saatte Bir İçilir?

Bu ilacın kaç saatte bir içilmesi gerektiği sorusunun cevabı, aslında duruma göre farklılık göstermektedir. Kronik bir ağrıyla baş başa olunmadığı müddetçe, tek yapılması gereken, tok karnına 1 adet parol içmektir. Böylece ağrı geçtiğinde ve tekrarlamadığında, tekrardan ilacı içmeyi gerektiren bir durum söz konusu değildir.

Kaç saatte bir içilebilir şeklindeki merak edilen noktaya, devam eden ağrılar ve hastalıklar yönünde cevap verilebilmektedir. Özellikle doktora muayene olunduğunda, ilacın hangi sıklıkta ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgilenilmektedir. Aynı etkiyi yaratan fakat farklı firmalar tarafından üretilen muadilleri de piyasada bulunmaktadır. Parol tabletlerin etkisine yakın ilaçlar, aynı şekilde ilaca ulaşılmadığında kullanılabilmektedir.

İlgini çekebilir:  Neruda İlaç Yorumları
Parol Kullananların Yorumları
Parol Kullananların Yorumları

Parol Tablet Kullananların Yorumları

“Özellikle mideye olan yan etkisi ve tahribatının çok az olması nedeni ile ağrı kesici olarak benim tercih ettiğim bir ilaç Parol. Önceleri Majezik kullanan birisi olarak Majezik’in mideye uzun vadede zarar verdiğini öğrendikten sonra parol kullanmaya karar vermiştim. Majezik kadar hemen etkili olmasa da güçlü bir ağrı kesici olduğunu söyleyebilirim.

Parol Kullananların Yorumları

“Suya su koyup iç daha çok etki eder evet ama ne yapalım yorgunluk stres sonucu oluşan baş ağrıları için ideal.”

Parol Kullananların Yorumları

“Parol benim için ağrı kesicilerin şahı.”

Parol Kullananların Yorumları

“Bu sabah yüksek ateş,ishal,baş ağrısı,eklem ağrıları nedeniyle gittiğim hastane acilinde serumu verilen ilaç.”

Parol Kullananların Yorumları

“Ufak bir baş ağrısında tak attığım bir ilaç. Küçüklüğümden bu yana kullandığım ve memnun olduğum efsanevi bir üründür Parol. Fiyat olarak da oldukça uygun olması da yine her kesimden insanın kolayca kullanabilmesine olanak sağlıyor. Benim gibi baş ağrısını kronik olarak yaşayan ve aniden vuran ağrıları hafifletmek isteyenler doktor tavsiyesi ile kullanabilir.”

Parol Kullananların Yorumları

“Çalıştığım yerde böbreklerinden birini aldırmak zorunda kalan bir çalışma arkadaşımız var.

Parol Kullananların Yorumları

Haliyle ilaç kullanma konusunda çok hassas. Doktoru böbrekleri en az yoran ağrı kesicinin bu olduğunu söylemiş. Aklımda kalan tek olumlu izlenim bu duyum.”

Parol Kullananların Yorumları

“Parol’u yıllarca hafife almışım. Migren lanetiyle yaşayan biriyim. En kuvvetli denilen ağrı kesiciler bile baş ağrımı kesmiyor sürekli dönüşüm yapıp etkinliğini ayarlayarak içip dursam da olmuyor artık etki etmiyorlar. Bir gün çok çaresiz kaldım ilaç diye ölüyorum ve sadece Parol vardı birinde. O kadar çaresizdim ki içsem de değişmeyecekti ama içeyim dedim. Baş ağrım yarım saat sonra kesildi. Mucize gibiydi.”

Parol Kullananların Yorumları
Oyla!
Yorum yapın