Fonksera Kullananlar Yorumlar – Ne işe yarar?

Günümüzde çeşitli beklentilerle kullanılan birçok farklı ilaç bulunur. Bu ilaçların bazıları fiziksel sistemler üzerinde etki etmeyi hedeflerken bazıları psikolojik olarak sistemlerinizi düzenler. Majör depresyon için tercih edilen Fonksera ilacı birden fazla psikolojik sorun için günümüzde doktorlar tarafından reçete edilir. Genel olarak majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılan bir antidepresan ilaçtır.

2020 yılına kadar Brintellix olarak bilinen bu ilaç, vortioksetin adlı etken maddesi ile beklenen etkiyi gösterir. Depresyonun belirtileri arasında mutsuzluk, keder, iştahta azalma, odaklanma güçlüğü ve değersizlik hisleri yer alır. Fonksera bu tür şikayetlerin yoğun olduğu vakalarda serotonin hormonunu düzenleyerek bu belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Yetişkinlerde majör depresif bozukluğun yanı sıra depresyonla ilişkili anksiyete bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilir. Tablet formunda alabileceğiniz Fonksera, 5 mg, 10 mg ve 20 mg olarak farklı dozlara sahiptir. İlaç dozlarının düzenlenmesi uzman bir psikiyatri tarafından yapılmalıdır Fonksera’nın kullanımı mutlaka bir psikiyatri uzmanı tarafından belirlenmelidir. Zira psikolojik etkilere yol açan ilaçların düzensiz ve yanlış kullanımı çok daha büyük sorunlara zemin hazırlayabilir.

İlaç düzenli kullanıldığında depresyon semptomlarını hafifletir ve hastanın yaşam kalitesini artırır. Her ilacın olduğu gibi Fonksera’nın da çeşitli yan etkileri bulunur.  İlacın yan etkileri arasında mide bulantısı, baş ağrısı, uyku bozuklukları ve cinsel işlev bozuklukları bulunabilir. Fonksera’nın etkili ve güvenli kullanımı için doktorun talimatlarına uyulmalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Fonksera Nedir?

Psikolojik açıdan rahatsızlık hissedenler, ilaç kullanma ihtiyacı olduğunu düşünenler Fonksera nedir sorusuna cevap isteyebilir. Fonksera, majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılan bir antidepresan ilaçtır. İçeriğinde vortioksetin adlı etken madde sayesinde depresyonu tedavi etmeyi vadeder.

Depresyon duygudurum, düşünce ve fiziksel işlevlerde olumsuz değişikliklere yol açan ciddi bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın giderilmesi için Fonksera gibi beyin fonksiyonlarına etki eden ilaçların tercih edilmesi önem taşır. Fonksera beyindeki serotonin düzeylerini artırarak depresyonun belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

İlgini çekebilir:  Dideral Kullananlar Yorumları (40 MG Kullanıcı)

Serotonin duygudurum, kaygı ve uyku düzeni gibi birçok biyolojik süreci düzenleyen bir nörotransmitterdir. Fonksera’nın belirtileri azaltma potansiyeli arasında mutsuzluk, keder, değersizlik hisleri, uyku sorunları, iştah değişiklikleri ve konsantrasyon güçlükleri bulunur. Bu ilaç yetişkinlerde majör depresif bozukluğun yanı sıra depresyonla ilişkili anksiyete bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilir. Fonksera tablet formunda ve farklı dozlarda bulunur ve genellikle düzenli olarak bir bardak su ile ağızdan alınır.

Fonksera 10 mg Nasıl Kullanılır?

Fonksera 10 mg veya herhangi bir dozunu kullanmadan önce doktorunuza danışınız!

Fonksera 10 mg kullanma talimatı için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Fonksera 10 mg kullanma talimatı

Fonksera Ne İşe Yarar?

Fonksera faydaları neler diye bakıldığında şu cevaplar verilebilir:

 • Majör Depresif Bozukluğun Tedavisi: Majör depresif bozukluk adı verilen ciddi depresyon durumlarının tedavisinde kullanılır. Bu bozukluk kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen, umutsuzluk, değersizlik hissi, ilgi kaybı gibi semptomlarla karakterizedir.
 • Anksiyete Bozuklukları: Fonksera depresyonun eşlik ettiği anksiyete bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilir. Anksiyete genellikle depresyon ile birlikte görülen endişe, kaygı ve fizyolojik belirtileri içerir.
 • Serotonin Seviyelerini Düzenleme: Fonksera beyindeki serotonin seviyelerini artırarak çalışır. Serotonin ise birçok biyolojik süreç üzerinde önemli rol oynayan bir faktördür. Fonksera temel olarak serotonin seviyelerini artırarak depresyon semptomlarını hafifletmeye çalışır.
 • Noradrenalin Seviyelerini Artırma: Noradrenalin, stres tepkileri, dikkat, uyanıklık ve enerji düzeyi gibi birçok işlevde rol oynar. İlaç, noradrenalin seviyelerini artırarak enerji seviyelerini artırabilir ve dikkat artışına neden olabilir.
 • Beyin Kimyasının Düzenlenmesi: Fonksera beyindeki kimyasal dengenin düzeltilmesine yardımcı olur. Fonksera depresyon ve ruh hali bozuklukları gibi sorunlarla bağlantılı olduğu bilinen bu dengesizlikleri düzelterek duygusal dengeyi sağlamaya çalışır.

Fonksera Ne İçin Kullanılır?

Fonksera Ne işe yarar?
Fonksera Ne işe yarar?

Fonksera birden fazla psikolojik sorun için tercih edilebilir. Bununla beraber Fonksera ne için kullanılır sorusuna şu cevaplar verilebilir:

 • Majör depresif bozukluk
 • Anksiyete bozuklukları
 • Serotonin seviyelerini düzenleme
 • Noradrenalin seviyelerini artırma
 • Beyin kimyasının düzenlenmesi

Fonksera Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Fonksera için de yan etkiler bulunur. Birçok psikolojik etki vaat eden ilaçta ciddi ya da geçici yan etkiler olasıdır. Bazı Fonksera yan etkileri ise şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • İshal
 • Kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Terleme artışı
 • Mide ekşimesi
 • Sindirim sorunları
 • İştah azalması veya artması
 • Anksiyete
 • Ajitasyon
 • Sinirlilik
 • Titreme
 • Cilt döküntüleri
 • Uyku hali
 • Unutkanlık
 • İdrar yapma sorunları
İlgini çekebilir:  Levmont Kullananlar Yorumları

Fonksera 10 mg Fiyatı

Eczanelerde reçete olarak satılan fonksera 10 mg fiyatı değişkenlik göstermektedir. Ancak şuan ki fiyatı 496.24 TL’dir.

Fonksera Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Fonksera ilacını belirttiğimiz durumlarda doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız:

 • Fonksera’nın içerdiği herhangi bir bileşene alerjiniz var ise,
 • Hamile veya emziriyor iseniz,
 • Böbrek ve karaciğer hastalığınız var ise,
 • Nöbet (Epilepsi vb.) geçmişiniz var ise,
 • Eğer mani ya da manik bir döneme giriyorsanız, Fonksera ile birlikte veya Fonksera kullanımından sonraki 14 gün içerisinde, fenelzin gibi geri dönüşü olmayan monoamin oksidaz inhibitörleri almak ciddi yan etkilere yol açabilir.

Fonksera ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fonksera kaç lira?

Fonksera’nın güncel fiyatı için eczanelerden veya ilaç fiyatlarını yayınlayan resmi web sitelerinden bilgi almanız gerekmektedir. Ancak şuan ki satış fiyatı 496.24 ₺‘dir.

Brintellix ilacına ne oldu?

Artık Brintellix ilacını piyasada Fonksera olarak bulabilirsiniz. İlacın ismi değiştirilmiştir.

Fonksera bağımlılık yapar mı?

Fonksera’nın bağımlılık yapma potansiyeli, kullanılan ilacın etken maddesine ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. İlaçlar ve olası yan etkileri hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan öğreniniz.

Fonksera için reçete gerekli mi?

Fonksera 10 mg için reçete gereklidir.

Fonksera hamileler kullanabilir mi?

Doktorların hamile bireylerin Fonksera ilacını kullanması durumunda bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceğini söylemektedirler. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Fonksera Kullananlar Yorumları

Fonksera ilacını kullanmaya başlamadan önce çeşitli kaynaklardan bilgi almanız ve buna göre hareket etmeniz süreç açısından verimlidir. Fakat ilacı kullanıp kullanmamanız hakkında nihai kararı daima uzman bir psikiyatr görüşmesi ile almalısınız. Aksi durumlarda ciddi ya da geçici yan etkiler yaşayabilir ve daha kötü sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla beraber kullanmaya başlamadan önce Fonksera kullananlar yorumlar gibi bilgi kaynakları ne bekleyeceğini bilmeniz açısından faydalı olabilir. Bu yorumlara baktığımızda şunları görebiliriz:

Dört gündür 10 mg olanını kullanıyorum. Söylenenlerin aksine bende kaşıntı veya mide bulantısı olmadı.

kullanıcı yorumu

Bu ilaç bende çok fazla uyku yaptı.

kullanıcı yorumu

Artık sevdiğim şeylere daha fazla vakit ayırıyorum, ders çalışmam gerektiğinde 2-3 saat odaklanarak çalışabiliyorum. Ayrıca, mide bulantısı ya da kaşıntı gibi yan etkileri yaşamadım.

kullanıcı yorumu

Motivasyon artışı olmadı ama herhangi bir işe başladığımdan beri daha fonksiyonel bir hale geldiğimi ve verimli çalıştığımı söyleyebilirim. Agresif tavırlarımda da azalma var.

kullanıcı yorumu

En çok rahatsız olduğum yan etkilerinden birisi uykusuzluk. Uykuya dalmakta çok zorlanıyorum. Gün içerisinde yapmam gereken ama ertelediğim şeyler uykuya dalmaya çalıştığım sırada zihnimi meşgul ediyor ve uyuyamıyorum.

kullanıcı yorumu

Fonkséra 5 mg, GERD’in neden olduğu şiddetli mide yanmalarımı hızlı bir şekilde geçirdi. Yan etkileri neredeyse yoktu ve iyi çalıştı.

kullanıcı yorumu

Fonkséra 5 mg, her gün kullanmaktan hoşlanmadığım bir ilaç olmasına rağmen GERD’in neden olduğu mide problemlerimi iyi bir şekilde kontrol etmeme yardımcı oldu.

kullanıcı yorumu

Fonkséra 5 mg, ilk kullanımdan itibaren rahatlama hissettim. GERD rahatsızlığımda önemli bir iyileşme gözlemledim ve yan etkileri hafifti.

kullanıcı yorumu

Fonkséra 5 mg, mide asidimi kontrol altına alarak GERD rahatsızlıklarımı tedavi etti. Yan etkileri neredeyse hiç yoktu ve uzun süreli kullanım için uygun bir ilaçtı.

kullanıcı yorumu

Fonkséra 5 mg, GERD’in neden olduğu şiddetli mide yanmalarımı hafifletti, ancak ilacı aldıktan sonra mide bulantısı yaşadım. Bununla birlikte, GERD rahatsızlığımda önemli bir iyileşme gözlemledim.

kullanıcı yorumu

İlacı aldığım günden beri çok kasiniyorum bu Ne zaman geçer bir haftaya oldu bilen varsa Ne olur yazın

kullanıcı yorumu

Bnde yeni başladım.dr hanım uyarmisti kaşınma yapabilir demişti eğer kasinmalar döküntü olmaya giderse ilerlerse alerji ilacı başla deyip beraberinde alerji ilacı vermişti

kullanıcı yorumu

12 gün oldu fazla değil ama ara ara kasınıyorum

kullanıcı yorumu

Sabah kalkmakta güçlük çekiyorum bi şikayetim budur

kullanıcı yorumu

1 kutu 10mg kullandim 2 ayda 20 mg cikardi cok rahatladim icime kapanmistitim mutduzum demistim dr bunu yazdi 2 .kutudayim allah razi olsun dr cok mutluyum hep konusuyorum

kullanıcı yorumu

Bana da sabah 1 tane tok karnına dendi ama çalıştığım için akşamları alıyorum ben sabah alırsam gündüz çalışamam ilacı içince uykum geliyor 20 dakika içinde

kullanıcı yorumu
4/5 - (Kullanıcı Oyu)
Yorum yapın