Afebryl Kullananlar Yorumları

Afebryl Kullananlar Yorumları

Aferbryl, hem ateş düşürücü hem de ağrı kesici ilaç grubunda yer almaktadır. İçinde birden daha çok ilaç aktif maddesi mevcuttur. Efervesan tablet şeklinde üretilmiş bu ilacın aktif maddeleri, asetilsalisilik asit, parasetamol ve askorbik asittir. Afebryl kullananlar yorumları sayesinde ilacın çok etkili olduğu öğrenilmektedir. Birçok yorumda ilacın en iyi kombine ilaç olduğu ve tadının çok güzel olduğu belirtilmektedir.

Afebryl Ne İşe Yarar?

Aferbryl, her bir yuvarlak, beyaz ve çentikli tableti 200 mg parasetamol, 300 mg asetilsalisilik asit ve 300 mg askorbik asit içerir. İlacın ambalajı içerisinde ve karton kutuda kullanma talimatı bulunmaktadır. Diğer bileşenler ise sodyum bikarbonat, sorbitol, susuz sitrik asit, sodyum sakarin, laktoz ve limon esansiyel yağı istisnalarıdır. Afebtryl ne işe yarar? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu ilaç, hafif ve orta dereceli ağrı ve/veya ateşli durumların semptomatik tedavisinde endikedir.

Orta dereceli ağrılarda parasetamolün analjezik etkisi kanıtlanmıştır. Spazmodik ağrıya etkisi olmayan bu ilacın sedatif veya psikodisleptik etkisi bulunur. Anti-inflamatuar etki, asetilsalisilik asidin siklooksijenazı inhibe etme ve dolayısıyla prostaglandinlerin sentezini ve salınımını azaltma yeteneği ile ilişkili gibidir. In vivo olarak lizozomal membranları stabilize ederek iltihaplanmayı tetikleyen lizozomal maddelerin salınmasını önlediği de kanıtlanmıştır.

Afebryl Kullananlar Yorumları

Askorbik asit, yani C vitamini çeşitli hücresel oksidasyon-redüksiyon reaksiyonlarında rol oynar. Formülasyonda askorbik asidin varlığı, kronik iltihaplanma veya grip durumlarında ortaya çıkabilecek olası C vitamini eksikliğinin önlenmesini mümkün kılmaktadır. İlacın etkin maddelerinden parasetamol, doz alındıktan yaklaşık 30 dakika sonra ağrıyı hafifletmeye ve yüksek ateşi düşürmeye başlar. Genellikle etkileri, hemen hemen 4 ila 6 saat sürer. Afebryl, aşağıdaki durumlar için uygundur:

  • Grip benzeri sendrom ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eden ağrı ve ateşin semptomatik tedavisi
  • Baş ağrısı
  • Migren
  • Geçici eklem
  • Kas ağrısı
  • Stomatolojik müdahaleden önce veya sonra hariç diş ağrısı durumunda analjezik etki
  • Gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına bağlı ateş
  • Üşüme, vücut kırgınlığı, boğaz ağrısı gibi hastalık belirtilerse ateş düşürücü ve ağrı kesici
İlgini çekebilir:  Akgünlük Kullanıcı Yorumları

Afebryl’i Kimler Kullanır? Kimler Kullanamaz?

Afebryl’i kimler kullanır? Afebryl’i kimler kullanamaz? soruları da, bu ilaçla ilgili araştırmalarda sıklıkla sorulan sorulardandır. İlaç,  baş ağrısı, diş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, adet ağrısı, romatizma ağrıları gibi ağrıları olan, soğuk algınlığı, nezle ve grip geçiren, ateşi olan, eklem iltihabı ve kas iltihabı olan yetişkin ve çocuklar tarafından kullanılabilir. Afebryl’i kullanamayacak olanlar da vardır. Mide kanaması ve aktif mide ülseri olan kişiler bu ilacı kullanamaz.

Bunun dışında, böbrek ve karaciğer hastalığı olan kişiler, asetilsalisilik asit veya diğer salisilatlar alerjisi olanlar, hamilelik veya emzirme dönemindeki kadınlar, bir aydan küçük bebekler, düzenli olarak alkol kullananlar ve kanama bozukluğu olan kişiler de Afebryl’i kullanamamaktadır. Yüksek oranda alkol kullananların parasetemolün yan etkilerini yaşamaları kaçınılmazdır. Afebryl, aynı zamanda diğer ilaçlarla birlikte kullanırken dikkatli olunması gereken bir ilaçtır.

Afebryl Kullananlar Yorumları

Her gün ağrı kesici alınması gerekiyorsa, zayıf veya yetersiz besleniliyorsa şiddetli bir enfeksiyon durumu varsa ilacın kullanılmaması önerilir. Şiddetli enfeksiyon durumunun, belirtileri derin, hızlı, zor nefes alma, hasta hissetmek, kusmak, iştah kaybı olan metabolik asidoz riskini artırabilen bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Bu semptomların bir kombinasyonu yaşanırsa derhal doktora başvurulmadı gereklidir. İlaçtan kaçınmak veya sınırlamak gerekebilir.

Glukoz-6-fosfatdehidrojenaz eksikliği, yani enzim eksikliği varsa, kişi astım hastasıysa ve aspirine duyarlıysa, Hemolitik anemi, yani kırmızı kan hücrelerinin anormal parçalanması varsa yine ilaçtan kaçınılması gerekir. İlacın daima doktorun veya eczacının söylediği şekilde kullanılması çok önemlidir. Afebryl kullanmadan önce doktora veya eczacıya danışılmasını gerektiren bu ilaçlar şunlardır:

  1. Antibiyotikler
  2. Antikoagülanlar, yani kan sulandırıcılar
  3. Antidepresanlar
  4. İdrar söktürücü ilaçlar (Diüretikler)
  5. Beta-blokerler
  6. Kortikosteroidler
  7. İnsülin ya da başka diyabet ilaçları
  8. Kan basıncı ilaçları

Afebryl Nasıl Kullanılır?

Afebryl nasıl kullanılır? sorusunun cevabına gelince, yetişkinler ve 12 yaş ve üzeri çocuklar bu ilacı günde 1 ila 4 defa, 4 saatlik aralıklarla 1 tablet olarak kullanabilir. İlacın maksimum dozu tek seferde 2 tablettir. 24 saatte ise 6 tablettir. İlaç, 2 ila 12 yaş arası çocuklar tarafından günde 1 ila 4 defa yarım tablet olarak kullanılır. İlacın tedavi süresi, mümkün olduğunca kısa olur. Semptomatik süre aşılmamalıdır. Eğer kişinin böbrek sorunları varsa günlük olarak aldığı doz, doktor tarafından azaltılır.

İlgini çekebilir:  Fonksera Kullananlar Yorumlar - Ne işe yarar?

Aynı şekilde karaciğer fonksiyonu azalmış hastalarda da doz azaltılmalıdır. Doz aralığı da bu tür hastalarda uzatılabilir. Ateş veya ağrının 3 günden fazla sürmesi durumunda doktora başvurmak gerekir. Afebryl ağızdan verilen bir ilaçtır. Tabletler, 1/2 bardak su içinde hafifçe çalkalanarak çözülür.  Parasetamol nedeniyle böbrek ve karaciğer yetmezliği vakalarında aralık en az 8 saat olmalıdır.  Afebryl, diğer antiinflamatuar ilaçlarla kombine edilmemelidir.

Bu ürün, belirtildiği gibi ağızdan alınmalıdır. Ürün paketindeki tüm talimatlar izlenmelidir. Soruları olanlar, doktoruna veya eczacısına sormalıdır. Bir çocuğa ilaç veriliyorsa çocuklara doğru dozu bulmak için çocuğun ağırlığı kullanılabilir. Çocuğun kilosu bilinmiyorsa yaşı da kullanılabilir. Afebryl, ağrının ilk belirtileri ortaya çıktığında kullanıldığında en iyi sonucu verir. Semptomların kötüleşmesi beklenmemelidir.

Afebryl Kullananlar Yorumları

Afebryl Yan Etkileri

Ağrı veya ateşin geçmesi için gereken süre kadar kullanılması gereken Afebryl’in yan etkileri de elbette bulunmaktadır. Afebryl, eğer uygun şekilde kullanılırsa çoğunlukla iyi tolere edilebilir. Fakat bazı kişilerde karın ağrısı ve mide bulantısı tarzı yan etkilere sebep olabilir. Mide bulantısı veya karın ağrısı genellikle hafif ve geçicidir. Yine de kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Diğer bazı yaygın yan etkiler şunlar olabilir:

  • Deri Döküntüleri
  • Karaciğer Hasarı
  • Kan İnceltme
  • Alerjik Reaksiyonlar
  • Kusma
  • Baş Dönmesi

İlacın kullanımı, nadiren deri döküntülerine de neden olabilmektedir. Bu durum, genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan bir durumdur ve derhal tıbbi yardım gerektirebilmektedir. Aşırı dozlarda veya uzun süreli kullanıldığında karaciğer hasarına da neden olabildiği için önerilen doz ve kullanım talimatlarına uyulması gerekir. Karaciğer hasarının belirtileri arasındaysa mide bulantısı, cilt ve gözlerin sararması, iştah kaybı ve karın ağrısı yer almaktadır.

Bazı insanlarda parasetamol kullanımı kan pıhtılaşmasını etkileyebildiğinden Afebryl, kanamalara veya morarmalara yol açabilir. Nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilen ilacın, alerjik belirtileri arasında deri döküntüleri, kaşıntı, yüzün şişmesi veya nefes darlığı bulunabilir. Afebryl kullanımında ciddi yan etkiler veya alerjik reaksiyon belirtileri yaşanıyorsa derhal bir sağlık profesyoneline başvurulması şarttır.

İlgini çekebilir:  Jeligra Kullananlar Yorumları

Ayrıca, ilacın kullanımından önce doktora dozaj ve kullanım talimatları hakkında danışılması gereklidir. Çünkü Afebryl gibi parasetemol içerikli ilaçları gerektiği gibi kullanmak ve önerilen dozlarda tutmak önemli bir husustur. Bununla birlikte, diğer ilaçlar veya sağlık durumuyla etkileşip etkileşmediğini değerlendirmek için bir uzmana danışmak da akıllıca bir yaklaşım olur. Parasetamol içerikli ilaçların uzun süre kullanılması konusunda da doktorla mutlaka konuşulmalıdır.

Afebryl gibi çok fazla parasetamol içeren ilaç alınmadığından emin olmak için parasetamol içeren ilaçların kullanımına ilişkin talimatlar dikkatlice takip edilmeli, ilaçlarda aktif madde olarak parasetamolün nasıl tanımlanacağı öğrenilmelidir. ve parasetamolün uzun süreli kullanımı aşağıdakilere neden olabilmektedir:

  • Yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Parmakların ve dudakların maviye dönmesi
  • Anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayımı)
  • Karaciğer ve böbrek hasarı
  • Yüksek tansiyon varsa kalp hastalığı ve felç

Afebryl Kullananlar Yorumları

Afebryl Kullanıcı Yorumları

Afebryl kullanıcı yorumları, ilaçla ilgili merak edilen konular hakkında insanlara bir fikir verebilmektedir. Afebryl veya benzer ilaçlar hakkında kullanıcı yorumlarına ulaşmak için çeşitli online sağlık forumları, ilaç inceleme siteleri veya sosyal medya platformları gibi kaynaklar araştırılabilir. Bu tür platformlarda insanların deneyimleri ve geri bildirimleri ile ilgili paylaştığı yorumlar bulunabilir. Bu yorumlardan bazıları şu şekildedir:

  • Çok etkili bir ilaç.
  • Kullandığım 16 efervesan tablet şuana kadar gördüğüm en iyi kombine ilaç.
  • Tadı çok güzel ola etkili bir ilaç.
  • Mucize bir ilaç. İhtiva ettiği parasetamol, asetilsalisik asit ve c vitamini bileşimi sayesinde grip ve nezle başlangıçlarında alındığında hastalık başlamadan bittiğini tecrübe ettim.
  • Eczacımın Aspirin Plus C artık bulunmadığı için soğuk algınlığı ile mücadelede en iyi muadil olarak önerdiği ilaç.
  • Parasetamol, vitamin ve asetilsalisilik asit maddelerine karşı alerjisi olanların kullanmaması gereken bir ilaç.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı birçok kişiye reçete edilen ilaçlar arasında gördüğüm en iyi ilaç.
  • İlaç, doktorun önerdiği günlük tüketim miktarına göre kullanılmalı.
  • İlacın daha fazla faydalı olması ve ilacın yan etkilerini en aza indirmek için tavsiye edilen dozda kullanılmalı.

Oyla!
editor yazar

kullananlaryorum.com @ editor Bilim sever, araştırmacı.

Yorum yapın