A-ferin Kullananların Yorumları-A-ferin Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Soğuk algınlığı, öksürük, nezle gibi sağlık sorunları için kullanılan en popüler ilaçlardan biri A-ferin, doğru kullanıldığında oldukça etkilidir. Gribal enfeksiyon gibi sorunlar baş gösterdiğinde, etken maddelerinin parasetamol ve klorfeniramin olduğu bu ilaç, pek çok insanın başvurduklarının başında gelmektedir. Toz, kapsül ve şurup formları bulunmaktadır. Kısa süreli olarak yalnızca üst solunum yolu rahatsızlıklarının çözümünde kullanılmaktadır.

İlacın içindeki etken madde olan parasetamol, ağrıya sebep olan maddelerin salınmasını önleyip, ağrı eşiğini artırmaktadır. Bununla birlikte beyindeki vücut ısısını düzenleyerek, ateşi büyük oranda düşürmektedir. Klorfeniraminse, histamin maddesini baskılayıp, alerjik reaksiyon oluşumunu engellemektedir. A-ferin forte, genel olarak 15-30 dakikada etkisini göstermektedir. İnsan vücudunda etkisi, 4-5 saat kadar sürmektedir.

A-ferin kesinlikle bir antibiyotik değildir. İçerisinde soğuk algınlığını iyileştirmek amaçlı etkin maddelerin bulunduğu, boğaz ağrılarının giderilmesini kısa sürede sağlayıcı ilaçlardandır. Bir ağrı kesici olarak kullanılması da düşünülüyorsa, soğuk algınlığı ve gribe bağlı olarak baş, kas ve eklem ağrılarını hızla gidermektedir.

A-ferin Kullananların Yorumları
A-ferin Kullananların Yorumları

A-ferin Nasıl Kullanılır?

A-ferin kullanımının nasıl olacağı konusunda genelde doktorlar hastalarına bilgilendirme ufak da olsa yapmaktadır. Bununla beraber hastalar kendi çaplarında rahatlıkla araştırma yapabilmektedir. Farklı formlarda üretilmiş olmalarından dolayı, kullanım şekilleri genelde farklıdır. İlacın formuna göre kullanım şekli de değişkenlik göstermektedir. Bu ilaç hangi formda kullanılırsa kullanılsın, ilaç alımı sürecinde etkisinin çok zayıf ya da çok güçlü olduğu düşünüldüğünde, mutlaka hekim görüşünün alınmasına özen gösterilmelidir.

İlaç kullanılırken bitkisel bir destek ayrıca alınıyorsa, yine aynı şekilde hekim desteği gereklidir. İlacın kullanım sürecinde, ilacın yan etkisinin hissedilmemesi veya tam tersi şekilde, kişilerin ilacı almayı kesmesi daha faydalı olacaktır.

İlgini çekebilir:  Locoderm Krem Nedir? Nasıl Kullanılır, Yorumları? 2023

A-ferin Kullanımına Neden Olan Sağlık Sorunları

A-ferin kullanımında mutlaka doz hesabı yapılmalıdır. 12 yaş ergen ve yetişkin dozu birbirinden farklı olarak değerlendirilmektedir. 6 saat arayla 1 tablet alınması makuldür. Gerektiğinde 4 saat arayla 1 tablet alınmasında sakınca yoktur. Günde 6 tabletten fazla alınması, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. A-ferin kullanımına neden olan sağlık sorunları şu şekilde ele alınabilir;

  • Burun akıntısı
  • Nezle
  • Hapşırma
  • Öksürük
  • Boğaz ve boğaz kısmında kaşıntı
  • Gözlerde sulanma ve kaşıntı
  • Baş, boğaz ve kaslarda ağrı meydana gelmesi
  • Vücutta kırıklık hissiyatı

Kişilerin kendilerini iyi hissetmediği durumlarda bu ilacın kullanılmasında sakınca görülmemektedir. İlacın kullanılmasında mutlaka doktor tavsiyesi gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olan dozun aşımı ve kullanıldığında istenmeyen yan etkilerin görülmesi söz konusu olduğunda, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İlaç gereğinden fazla kullanıldıysa, karaciğere ciddi zarar verebilmektedir. Bu şekilde karaciğer toksititesine neden olabilmektedir.

A-ferin Kullananların Yorumları
A-ferin Kullananların Yorumları

Gruplara Göre A-ferin Kullanımı

A-ferin, çocuklar için genelde şurup şeklinde tercih edilmektedir. Ağız yoluyla tüketilen, pediatrik seçeneğin kullanım da doktor tarafından tavsiyeyle olmaktadır. Doktorun önerdiği dozun üzerinde kullanılması, tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. 2 yaş altındaki bebeklerin kullanımına uygun kesinlikle değildir. Diğer yaş gruplarındaysa farklı bir durum olmaması sebebiyle, kullanım standartları belirlenmektedir.

Uzman doktor aksini ifade etmediği müddetçe, çocuklar için de 4 dozun aşılmamasına dikkat edilmelidir. Tedavinin genel süresi 5 gündür. Yaşlılar içinse dozu biraz azaltılıp kullanılabilmektedir. Zayıf ve halsiz yaşlılarla erişkin gençlerde aynı doz aferin uygulanması pek doğru değildir.

Hamilelikte ilacın kullanılıp kullanılmadığına yönelik çalışmalar yapılmadığından, kullanılabilirliğine yönelik bir kesinlik belirtmek doğru değildir. Bu karar yine doktor tarafından verilmektedir. Bu noktada anne için fayda, bebek için zarar oranı hesaplanarak, buna göre bir değerlendirme, işin uzmanları tarafından yapılmaktadır. Aynı şekilde emziren annelerle de ilgili bilimsel bir araştırma günümüzde bulunmamaktadır. Bu nedenle kullanılıp kullanılmamasına dair bir netlikten bahsedilememektedir. Doktor kontrolünden sonra net bir çerçeve çizilebilmektedir.

İlgini çekebilir:  Sildegra Kullananlar Yorumlar

A-ferin Kullananların Yorumları

“Geçtiğimiz hafta grip geçirdim ve doktorum A-FERİN FORTE kullanmamı tavsiye etti. İlacı kullanmaya başladıktan kısa süre içinde baş ağrısı ve burun tıkanıklığımda azalma yaşadım. Günde 3 kez ilacı kullandım ve hiçbir yan etkisi olmadı. Sadece uyku hali hissediyordum, bu nedenle yatmadan hemen önce almaya karar verdim.”

A-ferin Kullananların Yorumları

“Hafiften boğazım ağrımaya ve sinüsler coşmaya başladığı zaman kullanmaya başladığım bir ilaç. C vitamini eksik aldığım zaman zaten direk bende başlıyor bunlar, sebze meyve hak getire. Bende de ağırlık hissi veriyor, özellikle uyku hali yaratabiliyor.”

A-ferin Kullananların Yorumları

“Ben de A-FERİN FORTE kullanırken, soğuk algınlığı belirtilerim hızla azaldı. Fakat ilacı alkolle bir arada kullanmamam gerektiğini bilmiyordum ve bir gece arkadaşlarımla içki içtikten sonra ilacı içtim. Bunu yapmayın ve mümkünse alkol tüketmeyin. Daha sonra karaciğerimde hafif bir rahatsızlık hissettim ve doktorum alkolle birlikte kullanmamam gerektiğini belirtti. Alkol tüketimini bıraktıktan sonra herhangi bir problem yaşamadım.”

A-ferin Kullananların Yorumları

“A-ferin özellikle sinüs soğuk algınlığında ikinci favori ilacımdır. Ha, dikkat edilmesi gereken baya sağlam da uyku getirir ama huzursuz bir uyku, sık uyanmalı bol rüyalı unutmayın.”

A-ferin Kullananların Yorumları

“A-FERİN FORTE’yi kullandığımda, soğuk algınlığı semptomlarımda önemli ölçüde iyileşme yaşadım. Özellikle ilk gün, baş dönmesi ve hafif mide rahatsızlığı yaşadım, ancak doktorum bu yan etkilerin geçici olduğunu ve devam etmem gerektiğini söyledi. İkinci gün, yan etkiler tamamen kayboldu ve enerjim geri geldi.”

A-ferin Kullananların Yorumları

“Öksürüğüme mucize gibi gelen bir ilaç. Gerçekten kötü olduğum dönemde çok iyi geldi.”

A-ferin Kullananların Yorumları

“Doktorum sinüzit için vermişti, faydasını gördüm.”

A-ferin Kullananların Yorumları
A-ferin Kullananların Yorumları
A-ferin Kullananların Yorumları
Oyla!
Yorum yapın